Czy warto współpracować z architektem wnętrz?

Jak, czy i kiedy rozpocząć projektowanie wnętrza domu?
To bardzo ważne pytania.

Przy budowie domu, podejmując każdą decyzję należy brać pod uwagę kolejne etapy realizacji inwestycji. Początkowe kroki mają ogromny wpływ na późniejsze prace i wszystko jest ze sobą powiązane.

Projektowanie wnętrza to długi proces zależny od:

  • Zakresu, wielkości i ilości pomieszczeń objętych projektowaniem,
  • Dostępności wybranego architekta,
  • Indywidualnych wymagań klientów, co do stylu i funkcjonalności,
  • Złożoności projektu budynku.
  • Ale przede wszystkim od dostępności wszystkich stron procesu projektowania.

Idealną sytuacją było by gdybyś zaczął projektowanie wnętrza domu bezpośrednio po zakończeniu realizacji projektu architektonicznego lub bezpośrednio po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę.
Może się wydawać że to za wcześnie?

Procedowanie takiego wniosku ustawowo może trwać do 60 dni ale w większości przypadków jest wydawane dużo wcześniej.

Jeżeli chciałbyś rozpocząć budowę jak naj szybciej to nie masz zbyt dużo czasu do namysłu i nie należy już czekać dłużej. Tak naprawdę prace budowlane mogą się zacząć już około 3-4 miesięcy po zakończeniu wykonywania projektu architektonicznego.

Okres, w którym możesz na spokojnie przemyśleć i wykonać projekt wnętrz jest dość krótki i trzeba do niego podejść z dużym zaangażowaniem aby nie wstrzymywać kolejnych etapów prac.

Z doświadczenia wiemy, że początkowo budowa toczy się dość spokojnie. Bryła budynku powstaje a my możemy przechadzać się po naszym salonie i sypialniach ciesząc oko z efektów spełniającego się na naszych oczach marzenia o posiadaniu wymarzonego domu.

Ten etap trwa zwykle około 2 do 5 miesięcy. Czas jest uzależniony od skomplikowania konstrukcji budynku i ilości kondygnacji.

Po powstaniu bryły prace bardzo przyspieszają i na budowie zaczyna roić się od osób realizujące kolejne etapy.

Prawie w tym samym momencie prace prowadzą:

  • hydraulicy wykonujący instalację wodno-kanalizacyjne,
  • gazownicy – jeżeli projekt zakłada ogrzewanie z kotła gazowego,
  • elektrycy,
  • instalatorzy wentylacji mechanicznej.

Wszystkie te prace powinny być wykonywane w sposób bardzo przemyślany zgodny z wykonanym wcześniej projektem wnętrza.

Jeżeli na tym etapie projekt wnętrz nie będzie jeszcze gotowy to instalacje zostaną poprowadzone zgodnie z ogólnym projektem instalacji elektrycznej budynku.

Projekt ten jak i inne nie bierze pod uwagę Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań lecz najczęściej przyjmowane rozwiązania.

Taka sama sytuacja dotyczy instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Musimy zawczasu zaplanować wszystkie przyłącza w budynku aby na etapie ich wykonywania nie trzeba było się angażować w ich nerwowe ustalanie.

Najważniejsza jest jednak instalacja wentylacji mechanicznej. Rury tej instalacji mają duże rozmiary i nie da się ich ukryć w ścianie, tak jak innych instalacji. Jeśli ich przebieg i sposób ukrycia nie zostanie przewidziany, to w gotowym wnętrzu pojawią się brzydkie, kwadratowe zabudowy pod sufitem.

Wszystkie powyższe instalacje można zaprojektować wcześniej i precyzyjnie ustalić ich lokalizację:

  • Gniazdek elektrycznych, wszystkich punktów oświetleniowych i włączników,
  • Usytuowania umywalki, wanny, prysznica oraz toalet,
  • Przebieg kanałów wentylacji i sposób ich ukrycia.

Musisz mieć świadomość, że gdybyś chciał dokonać zmian lokalizacji tych elementów w gotowym budynku, ze względu na nieprzemyślane rozmieszczenie, to będzie wiązało się to ze sporymi nakładami finansowymi. Część z nich będzie bardzo trudne do wykonania, a czasami nawet nie możliwe ze względu na lokalizację pionów kanalizacyjnych, rozłożoną instalację ogrzewania podłogowego czy braku przepustu w elementach konstrukcyjnych.

Mając na względzie wszystkie opisane aspekty zachęcamy do rozpoczęcia prac projektowych wnętrza możliwie jak naj szybciej, czyli najlepiej po wykonaniu rysunków architektonicznych. Zaoszczędzi to w przyszłości sporo stresu w trakcie budowy oraz ograniczy wydatki na zmiany w trakcie prac wykończeniowych.

Pewnie się zastanawiasz jaka jest cena takiego projektu? Ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkunastu czy kilkudziesięciu tysiącach złotych. Wszystko zależy jaki zakres prac zdecydujesz się powierzyć architektowi. Może być to tylko projekt funkcjonalny pomieszczeń, ale może to być też pełen projekt wykonawczy instalacji i aranżacji wnętrz wraz z wizualizacjami. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jedno jest pewne. Wykonanie każdego nawet podstawowego projektu eliminuje konieczność dokonywania zmian i przeróbek na kolejnych etapach prac. Oznacza zmniejszenie kosztów, które potencjalnie mogą wystąpić, a przede wszystkim jest gwarancją Twojego spokoju.

W Quatro domy stosujemy tylko takie rozwiązania, które zapewnią Ci nie tylko oszczędzą Ci stresu podczas budowy, ale wręcz zapewnią przyjemność z tworzenia wymarzonego domu.

Z doświadczenia wiemy że każdy z architektów ma swój styl, dlatego znając Twoje preferencje bardzo chętnie zarekomendujemy jednego ze współpracujących z nami architektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *